Nevíte Kam v Berouně vyrazit na výlet? Nabízíme Vám zde pár typu co stojí za návštěvu v blízkém okolí. Zpříjemněte si svou dovolenou turistickými procházky, sportovními zážitky, relaxací či ochutnávkou jídel ve zdejších restauracích.
Svým hostům nabízíme vyjížďky na našich koních do krásného okolí CHKO, pro nejmenší děti projížďky na ponících, případně výcvik pro začátečníky i pokročilé na velkých koních na našem Ranči u Kotvy v Loděnicích u Berouna (cca 4 km od Berouna). Více informací www.ranc-u-kotvy.cz.
Původně středověký královský lovecký hrad byl v 17. století přestavěn na barokní zámek. Po rekonstrukci se stal sídlem Informačního centra keltské kultury, které nabízí mimo jiné zajímavou multimediální projekci o životě Keltů.
Asi nejnavštěvovanějším turistickým cílem je hrad Karlštejn, obklopený stejnojmennou národní přírodní rezervací. Hrad, který patří k vrcholům gotické architektury založil v roce 1348 Karel IV. jako místo pro odpočinek a duchovní rozjímání.
Koněpruské jeskyně se nacházejí v CHKO Český kras uvnitř návrší zvaného Zlatý kůň u obce Koněprusy nedaleko Berouna. Objeveny byly v roce 1950 při těžbě vápence v Houbově lomu na jižním svahu Zlatého koně.
O přírodní Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém Krasu se stará společnost Barbora. Skanzen dokumentuje historický vývoj těžby vápence v Českém krasu. trakcí pro návštěvníky je jízda po lomu původními hornickými vozíky tažené důlními lokomotivami.
Stejně jako hrad Karlštejn je nerozlučně spjat se jménem Karla IV. také hrad Točník. Jeho zakladatelem byl Karlův syn Václav IV. První zpráva o Točníku pochází z roku 1398. Hrad byl od počátku koncipován jako velkolepá, reprezentativní, architektonicky velmi vyspělá stavba.
Zámek v Králově Dvoře u Berouna byl postaven Janem mladším z Lobkovic roku 1585. V místech dříve stával starší objekt patrně z počátku 15. století vlastněný pány z Buřenic. Královský majetek byl od roku 1594 využíván jako lovecký zámek. Do dnešní podoby přestavěn v přelomu 17. a 18. stol.
Reprezentativní šlechtické sídlo nechal na přelomu 17. a 18. století, v období vrcholného baroka, vystavět hrabě Jan František z Vrbna, nejvyšší kancléř království českého.
Byl postaven ve 2. polovině 13. století příslušníky rodu Buziců, pány z Valdeka a na první pohled upoutá svou mohutnou válcovou věží. V roce 1336 se stal královským majetkem. Nejvýznamnější etapu ve vývoji hradu představovala vláda Václava IV., který jej přestavěl ve velkolepou rezidenci.Král Václav IV. na Žebráku často pobýval, i poté, kdy si nad ním, na horním konci skalního hřebene, vystavěl nový nádherný hrad Točník.
Hrad Křivoklát patří k nejstarším a nejvýznamnějším gotickým hradům v České republice. Založen byl ve 13. století králem Václavem I., ovšem k dokončení došlo až za vlády Přemysla Otakara II. I následující vladaři hrad zvelebovali. K nutným rekonstrukcím došlo po dvou požárech (r. 1643 a r. 1826).
Hradní bránou procházel také Karel IV., avšak nejvíce hrad navštěvoval Václav IV., který si obzvláště zamiloval okolí a lesy, ve kterých byla hojnost zvěře k lovu. Za husitských válek byl hrad několikrát dobyt.
Železnorudný důl Chrustenice (1861 - 1965) patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu. Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinou moře.Důl nemá klasickou těžní věž - veškerá těžba a doprava probíhala v podzemí, pomocí unikátních strojoven, vybudovaných na 8. a 48. patře. Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Součástí prohlídek je jízda důlním vlakem.
Jedna z nejmenších českých obcí - Svatý Jan pod Skalou - leží pod mohutnou skalní stěnou přímo v srdci Národní přírodní rezervace Karlštejn. Ve Sv. Janě je registrováno celkem 14 státem chráněných historických památek.Nejznámější z nich je kostel sv. Jana Křtitele s jeskyní prvního křesťanského poustevníka sv. Ivana. O ochranu a zvelebování památek v obci se stará občanské sdružení Svatojánská společnost.
Vycházkou do českých dějin může být návštěva muzea voskových figurín na Karlštejně. Setkáme se tu s osobnostmi jako jsou např. Karel IV., Rudolf II., Marie Terezie, čeští obrozenci, ale i s imitacemi středověkých řemeslníků či výjevů z doby husitské.Expozici obohacuje multimediální program R. Činčery. V předhradním areálu se kromě muzea nachází i stylová restaurace, občerstvení a dvojice galerií.
Přijďte se podívat na jedinečné motýly pod císařským hrade Karlštejn. Stovky exotických motýlu bude poletovat kolem Vás a vy je můžete pozorovat z bezprostřední blízkosti bez bariér.
V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba. Muzeum betlémů vzniklo v roce 1995 na základě soukromé sbírky betlémů a lidového umění. Tři podlaží barokního domu jsou vybavena historickým nábytkem, obrazy, podmalbami na skle a dřevořezbami.
Nejen pro děti jsou pravděpdobně největším lákadlem mechanické betlémy a Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků.
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.